Düşünün(!) sokaktaki herhangi biri sizin adınızı, iletişim adresinizi bir uygulama sayesinde öğrenebilecek. Bu kulağa korkunç geliyor değil mi? Aslında bu uygulama FBI ve birçok kolluk kuvveti tarafından şimdiden kullanılmaya başlandı. New York Times gazetesinde bununla ilgili bir makale bile var.

Yüz tanıma sistemi ile tüm bilgilerinizin bir sisteme hapsolduğu ve bu sayede siz ve sizin gibilerine ulaşmanın kolaylığını düşünün. Sizi kolaylıkla endişelendirebilecek bir teknoloji canavarından bahsediyorum. Fakat, belki de pek çok bilginizin, kendi isteğiniz dahilinde birçok uygulamada saklandığını unutuyorsunuz. Uygulamanın çalışma sistemi oldukça basit; Facebook, Instagram, YouTube ve nice uygulamalara kaydolmuş fotoğraflarınız büyük bir veri tabanına yükleniyor. Daha sonra fotoğrafınızın bağlı olduğu sosyal medya hesaplarınızdan bilgilerinizi kolaylıkla alıyor. Adresinizi, iletişim bilgilerinizi aslında kendiniz vermiş sayılıyorsunuz.

Endişeye Gerek Yok!

Bahsedilen veri tabanı oldukça büyük ve her kesimin ulaşabileceği bir bilgi havuzu değil. Ancak uygulamanın yatırımcıları ve New York Times gazetesinin önemli editörleri uygulamanın geleceğini açık görüyor. Yani biz sıradan insanların da gelecekte ulaşabileceği ‘bilgiler çukuru’ diyebiliriz.

Kullanım Alanları

Sıradan vatandaşların kullanımı tehlike yaratacak bu uygulama özellikle ABD’de FBI tarafından sıklıkla kullanılıyor. Çocuklarla ilgili cinsel suçlar, hırsızlık, cinayet gibi geniş bir suç ağını çözmede yararının dokunduğu söyleniyor.

Fakat bu uygulamanın herkesi mutlu ettiğini söyleyemeyiz. Özellikle gizlilik savunucuları basit bir uygulama hatasının nelere sebep olabileceğini kestiremiyor ve nedenle endişelerini dile getiriyorlar. Tartıştığınız bir iş arkadaşınızın ya da ilk kez gittiğiniz restoranda sizi beğendiğini düşünen takıntılı bir insanın adresinizi öğrenerek peşinize düşebileceği konusu akla pek uzak gelmiyor.

ABD Yasakladı

San Francisco dahil olmak üzere birkaç şehirde kullanım yasağı getirildi. Fakat hâlâ bunun için düzenlenmiş bir federal yasa bulunmuyor. Yani herhangi biri yasağı çiğnediğinde henüz bir yaptırımı yok.

Bunca övgü ve korkuya rağmen uygulamanın sahipleri ve FBI tarafından herhangi bir şey söylenmedi.