Merkezi Barselona olan Glovo adlı kurye şirketi, dört ülkeden çekilme kararı verdi. Bu ülkeler arasında Türkiye’nin bulunması ekonomik sıkıntılar nedeniyle mi sorusunu gündeme taşıdı.

Glovo 2015 yılında İspanya’da kurulmuş bir kurye şirketidir. Sadece 3 yıl gibi kısa bir sürede diğer ülkelerde de yer edinmeyi başarmıştır. Mobil uygulama aracılığı ile verilen siparişler kolaylıkla müşterilere iletiliyordu. Türkiye’de son yıllarda popülaritesini arttıran ve geniş bir kitle kazanan şirket; web sayfasından veya uygulamadan yapılan yiyecek-içecek, eczane, süpermarket gibi belli başlı ürünleri müşterileri için kapısına kadar getiriyordu.

Özellikle öğrencilerin, hasta, yaşlı vb. birçok insanın en büyük yardımcısı olan şirkete gözler çevrildi. Bunun üzerine Glovo kurucu ortağı ve CEO’su Oscar Pierre bir açıklama yaptı. Sözleri arasında;

Türkiye gibi geniş bir kitleye sahip ve başarılı bir şekilde operasyonlarına devam eden şirketin geri çekilme kararının verilmesi oldukça zor olduğunu belirtti. Dört ülkenin pazarından çekilme kararının tamimiyle Güneybatı & Doğu Avrupa, Sahra Altı Afrika ve Latin Amerika gibi bölgelerde yer edinme isteğinden kaynaklandığını; şirketin hedefinde 2021 için bu bölgelerde liderliği ele alarak büyük bir kâr sağlama isteğinde olduklarını söyledi.

Bunun yanı sıra Pierre, birinci sınıf büyük müşterilerini unutmayarak hâlâ hizmet vermeye devam edeceklerini aktardı. Şirket bünyesindeki tüm Türkiye çalışanlarına, kuryelerine teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Gitmeden Önce…

Türkiye, Uruguay, Mısır ve Porto Riko pazarından çekilen Glovo, hizmetine birkaç hafta daha devam edecek.