Binlerce yıllık tarihi, geniş kaldırımları, sarı ışıkların altında parlayan karlı sokakları, eski taş binaları ile Kars ziyaretçilerini büyülüyor. Özellikle Doğu Ekspresi popüler olduktan sonra, Kars’a gelen ziyaretçi sayısı da önemli ölçüde arttı.

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi’nde son zamanlarda seyahat etmek, Türkiye’de bölgesel olarak popüler olan keyifli bir etkinlik haline geldi. Bir yolculuk 24 saat ve mesafe 1.310 km’dir (814 mil). Herkesin hayatında en az bir kez denemesi gereken bu deneyim, Kars’a ulaşmanın en eğlenceli yoludur.

“Doğu Ekspresi” Nedir?

Doğu Ekspresi, Ankara’dan başlayıp Kars’ta sona eren şehirlerarası bir tren servisidir. Doğu Ekspresi, doğudaki birçok şehri ziyaret ettiği için adını buradan almıştır. Son zamanlarda, güvenli, ucuz, konforlu ve güzel manzaralı seyahat etmek isteyenlerin tercihi. Doğu Ekspresi, sosyal medya fenomenlerinin gönderileri sayesinde 2016-2017 arasında özellikle popüler oldu.

Doğu Ekspresi Güzergâh ve Tren Tarifesi

Doğu Ekspresi daha önce İstanbul’dan Kars’a yapılıyordu ve bu yaklaşık 48 saatlik bir yolculuk demekti. Ancak şimdi İstanbul Haydarpaşa Garı’ndaki yangın ve devam eden onarım çalışmaları nedeniyle Ankara ve Kars arasında 24 saat sürmektedir. Doğu Ekspresi sırasıyla Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Karsşehirlerinden geçmektedir. Ara duruşlardan geçen süreler yol koşulları nedeniyle kesin değildir. Tren küçük kasabalarda 2-3 dakika dururken, büyük şehirlerde 6-7 dakika duraklamaktadır. Ayrıca başlangıç ​​noktası olan İstanbul ve Eskişehir’den Ankara’ya hızlı tren bileti alabilirsiniz ya da Ankara’ya uçakla da ulaşabilirsiniz.

Doğu Ekspresinin Vagon Seçenekleri

Birçok insan Doğu Ekspresi’nin vagonlarını merak ediyor. Vagonların 4 farklı seçeneği var: uyku bölmesikanepe bölmesiyemek arabası ve Pulman. Pulman koltuklu vagon anlamına gelir. Bir tarafta iki koltuk, diğer tarafta bir koltuk vardır. Ancak son zamanlarda gördüğünüz yataklı bölmeleri tercih etmek istiyorsanız, kanepe bölmesini veya uyku bölmesini kullanmayı tercih etmelisiniz. Kanepe bölmelerinde, bir bölmede dört kişilik koltuklar vardır ve bu koltuklar yataklara dönüşmektedir. Uyku bölmesinde, biri üstte ve altta olmak üzere iki yatak vardır. İçeride lavabo, çalışma masası, elektrik prizi, buzdolabı vb. bulunmaktadır. Yemek odasında dört masalı bir restorandan oluşan bir vagon bulunmaktadır.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Nasıldır?

Doğu Ekspresinin fiyatları vagon çeşidine, yoluculuk zamanına, çocuk, öğrenci veya yetişkin gibi seçeneklere bağlı olarak değişebilir. Biletler sürekli güncelleniyor. Ortalama olarak fiyatlar 50 TL ile 500 TL arası değişebilmektedir. Direk kendiniz ayarlamak istemiyorsanız turlar yardımıyla geziye katılabilirsiniz fakat gezi fiyatınız biraz maliyetli olabilir. Bilet satın alırken rota, vagon seçeneği gibi değişkenleri göz önünde bulundurun ve işaretlediğiniz şeyi not edin. Birçok kişi bilet alırken yanlış işaretleme sonucunda yanlış bilet alır. Daha detaylı bilgi ve biletinizi almak için TCDD resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Biletlerini Nasıl Satın Alabilirsiniz?

Makalemizi okuduktan sonra, Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmeye karar verirseniz, önce Ankara’ya otobüs veya trenle ulaşmalısınız. İstanbul’dan Ankara’ya otobüsle seyahat etmek için 7-8 saat süren çok sayıda otobüs şirketi var. Tren için hızlı tren olan daha iyi bir seçeneğiniz var (Yüksek Hızlı Tren). Hızlı tren fiyatları 70-122 TL arasında değişiyor. Yolculuk 4 saatten az sürüyor.

Doğu Ekspresi ile Kars’a Gitmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Soru kulağa gereksiz ve anlamsız gelebilir. Ancak bu, herkesin hayatında en az birini denemesi gereken bir yolculuktur. Öyleyse neden yılın en iyi sezonunda olmasın? Doğu Türkiye’yi düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen şey kar. Bu nedenle, AralıkOcak ve Şubat ayları bir yıl boyunca en popüler olanlardır. Kars’a varmadan önceki son durak olan Erzurum’da durduğunuzda, dünyaca ünlü Erzurum Cağ Kebabı’nı denemenizi öneriyoruz.