Xiaomi’nin modern, akıllı ve güvenlik cihazlarının tümü herkese yardımcı olmasına rağmen, güvenlik konusunda cihazlarda hala çok sayıda kusur ve açık olduğu da aşikar.

Evinizin etrafında güvenlik kameraları kurmanın nedeni, fotoğrafların ya da videoların bir yakınınızın cihazına akışının sağlanmasıdır, değil mi?

Tamam, açıkçası bu yüzden çoğumuzun (eğer varsa) güvenlik kameraları almamasının nedeni bu değil, ancak ne yazık ki, sızan görüntülerin senaryosu varsayımsal değil. “Xiaomi” güvenlik kameraları, fotoğrafları yanlış Google Home cihazlarına aktarıyor. Bu ilk olarak Reddit’te rapor edildi, Dio-V kullanıcısı cihazında bir video yayınladı.

Xiaomi, ABD pazarlarında çekişmeye yeni başlayan bir Çin elektronik şirketidir. Akıllı telefonları hala yurtdışında kalırken, Xiaomi’nin güvenlik kameralarından ikisi Wal-Mart ve Amazon gibi ana şirketlerden 40 dolara satılıyor. Uygun fiyatları, ürünleri daha da popüler hale getirdi ve Xiaomi’nin varlığı hem ulusal hem de yurt dışında büyüdü.

Adil olmak gerekirse, sızdırılan fotoğraflar ortaya çıktığında, hem Google hem de Xiaomi hızlı bir şekilde yanıt verdi. Google, sorun tekrar çözülmeyeceğinden emin olmak için Xiaomi cihazlarına erişimi kesti. Bu arada, Xiaomi bir önbellek güncellemesinden kaynaklanan ve o zamandan beri düzeltilen sorunu tanımlamak ve düzeltmek için çalıştı.

Ancak olay ilk etapta hala akıllı güvenlik cihazları hakkında sorular soruyor.

Herhangi bir akıllı cihaz, internet bağlantısı nedeniyle doğal olarak savunmasız kalacaktır. Bilgisayar korsanları, hükümetler veya teknoloji şirketlerinin kendileri olsun, evinizi güvende tutması gereken şeylere kolayca erişebilen birçok insan var.

Elbette, verilerinize aktif olarak erişmeye çalışan kişileri içeren bu risklerin aksine, Xiaomi ve Google ile yapılan bu son olay, samimi detaylarınızın sisteminize girmeye bile çalışmayan yabancılarla bile paylaşılabileceğini gösteriyor. Ne yazık ki, teknolojiyi güncel tutmak söz konusu olduğunda hatalar kaçınılmazdır, bu nedenle gelecekte böyle bir şeyin tekrarlanabileceği oldukça muhtemeldir.

Bu doğru, çocuğunuzun odası tam bir kaza ile tamamen yabancıya akıtılabilir.

Kabul edilirse, Xiaomi’nin entegrasyon hatası, kullanıcılarının yalnızca bir kısmını etkiledi ve zaman geçtikçe birçok risk azalacak. Yine de, şu anda olduğu gibi, akıllı güvenlik cihazlarınız bir güvenlik cephesi sağlayabilir, ancak birçok riski de bulunmakta.